Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Svetovoj savjetnici i tastu ucrtao zgrade i obezbijedio milione * Milo ne da referendum * Za pljačku Željezare neka pita brata i sestru * Provjeravaju porijeklo Danilove imovine * Svetovoj savjetnici i tastu ucrtao zgrade i obezbijedio milione * Putin ne želi susret sa Erdoganom * Paralelni Montenegro
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-12-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Što je to vrhunac pijanstva?
Kada u svatovima na sto donesu tortu a ti pitaš:
Kome je rođendan?
------
Učiteljica ispituje Pericu:
- Perice, reci mi dvije zamjenice!
Perica:
- Ko, ja?
Učiteljica:
- Ajde, napokon da smo i od tebe čuli tačan odgovor!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2015-12-14 „DANI NJEGOŠEVI” U NIKŠIĆU ZAVRŠENI PJESNIČKIM SABOROM
Sudbina naroda utkana u stihove
Dan - novi portal
Pje­snič­kim sa­bo­rom „Lu­ča” za­vr­še­na je ovo­go­di­šnja ma­ni­fe­sta­ci­ja „Da­ni Nje­go­še­vi” u Nik­ši­ću. Njo­me je ujed­no obi­lje­že­no 170 go­di­na od ob­ja­vlji­va­nja Nje­go­še­vog spje­va „Lu­ča mi­kro­ko­zma”. Pred­sjed­nik Ma­ti­ce srp­ske Ivan Ne­gri­šo­rac u sve­ča­noj be­sje­di is­ta­kao je da je Pe­tar Dru­gi Pe­tro­vić Nje­goš jed­no od onih mje­sta na ko­jem se naš na­rod mo­že „ogled­nu­ti”, jer u nje­go­vom knji­žev­nom, vla­dar­skom i vla­di­čan­skom dje­lu uvi­jek na­la­zi­mo ja­sne tra­go­ve o to­me ka­ko tre­ba po­stu­pa­ti u te­škim si­tu­a­ci­ja­ma. Lov­ćen­ski Taj­no­vi­dac osta­vio nam je u sti­ho­vi­ma, re­kao je Ne­gri­šo­rac, ja­sne po­ru­ke i o to­me šta i da­nas či­ni­ti. Stih „ne­ka bu­de što bi­ti ne mo­že”, ko­ji u „Gor­skom vi­jen­cu” iz­go­va­ra vla­di­ka Da­ni­lo, va­ži i da­nas, jer je naš na­rod, sma­tra Ne­gri­šo­rac, su­o­čen sa tim da se ne­ko­li­ko vi­je­ko­va una­zad mo­ra bo­ri­ti za ne­što što bi­ti ne mo­že. Nad tim sti­hom, re­kao je on, či­ta­vog ži­vo­ta sta­jao je naš no­be­lo­vac Ivo An­drić ko­ji je u svom ese­ju „Nje­goš kao tra­gič­ni ju­nak ko­sov­ske mi­sli” za­pi­sao da „ni­gdje u po­e­zi­ji svi­je­ta, ni u sud­bi­ni na­ro­da ni­sam na­šao stra­šni­je lo­zin­ke”.
- Bez ob­zi­ra ko­li­ko bi­lo tu­ma­če­nja, in­ter­pre­ta­ci­ja i „Gor­sko­ga vi­jen­ca” i „Lu­če” i cje­lo­kup­nog Nje­go­še­vog dje­la, do­bro je uvi­jek da ta­kve sti­ho­ve u ko­je se zgu­snu­la cje­lo­kup­na na­ša sud­bi­na uno­si­mo ne­pre­sta­no u svo­ju du­šu i da je pre­i­spi­tu­je­mo, i sa­me se­be i zna­če­nje tih sti­ho­va. Bo­ri­ti se u si­tu­a­ci­ji ka­da to mo­žda i ne iz­gle­da da ima ve­li­kih iz­gle­da za uspjeh, ali sa vje­rom u bo­ga sve je mo­gu­će. Ra­di­ti str­plji­vo, po­sto­ja­no u kul­tu­ri ta­ko da naš op­sta­nak bu­de obez­bi­je­đen ako ne u ovom vre­me­nu baš do kra­ja ka­ko tre­ba, a on­da u ne­kom bu­du­ćem. To je nje­go­šev­ski za­vjet i ama­net ko­ji mi­slim da svi do­bro osje­ća­mo i ra­zu­mi­je­mo i va­žno bi bi­lo da po­stu­pa­mo u skla­du sa njim, re­kao je Ne­gri­šo­rac.
Dra­ma­ti­ku sti­ha „ne­ka bu­de što bi­ti ne mo­že” ak­tiv­no i do­sljed­no je ži­vio i sam vla­di­ka Pe­tar Dru­gi, kao što je ži­vio i nje­gov stric Pe­tar Pr­vi, pa i svi osta­li pri­pad­ni­ci vla­dar­ske lo­ze Pe­tro­vić. Ne­gri­šo­rac je na­gla­sio da je do­bro po­zna­to ko­li­ko je Nje­go­šev ži­vot pro­te­kao u sil­nim bor­ba­ma, bri­ga­ma i mu­ka­ma, ali je svoj po­sao oba­vio ča­sno i po­šte­no, ju­nač­ki, čoj­ski, he­roj­ski i mu­dro. Svo­ju ze­mlju sa­ču­vao je od ve­li­kih rat­nih is­ku­še­nja, ali je ši­rio i utvr­đi­vao nje­no ustroj­stvo, a sa­ču­va­na je i vje­ra u moć pje­snič­ke ri­je­či ko­ja, pre­ma ri­je­či­ma Ne­gri­šor­ca, ne smi­je bi­ti pra­zno­slo­vlje ne­go ri­ječ su­štin­ska i eg­zi­sten­ci­jal­no oba­ve­zu­ju­ća.
- Ako su da­na­šnji Cr­no­gor­ci, a i svi Sr­bi sa nji­ma, išta na­sli­je­di­li sa ovog ka­me­ni­tog nje­go­šev­skog tla, to je ide­ja jed­ne he­roj­ske i čoj­stve­ne kul­tu­re, ide­ja sve­te dr­ža­ve ko­ja mo­ra bi­ti ute­me­lje­na na slo­bo­di sva­kog čo­vje­ka i na ot­po­ru sva­kom po­ro­blja­va­nju. Da bi­smo sve te na­u­me u na­ma i me­đu na­ma utvr­di­li ov­dje smo se oku­pi­li, do­šli smo da se pri­če­sti­mo Nje­go­šem i nje­go­šev­skom ri­ječ­ju. Nek nam je svi­ma na čast i na spas i za­to mo­li­tve­no va­lja po­na­vlja­ti „ne­ka bu­de što bi­ti ne mo­že”, re­kao je Ne­gri­šo­rac.
Nje­go­še­va „Lu­ča”, ka­zao je knji­žev­nik Mi­lu­tin Mi­ćo­vić, oba­sja­la je ci­je­lo čo­vje­čan­stvo iz­nu­tra, a srp­ski na­rod ga­jio je tu unu­tra­šnju iskru svje­tlo­sti, ži­vo­sti i slo­bo­de či­me se upi­si­vao u „lje­to­pis vječ­no­sti”.
- Je­di­na dr­ža­va u srp­skom na­ro­du ko­ja se ni­je ras­pa­la u po­sled­njih 150 go­di­na to je dr­ža­va ko­ju je stvo­rio Nje­goš svo­jim pje­snič­kim je­zi­kom. Ta dr­ža­va sto­ji i ona se iz­nu­tra ob­na­vlja i nju svi po­štu­ju i ugra­đu­ju se u nju ko­ji ima­ju osje­ća­nja slo­bo­de i osje­ća­nje do­sto­jan­stva. U toj ku­ći ni­kom ni­je ti­je­sno i svi Sr­bi mo­gu da se na­đu i uđu u tu ku­ću, i da se vi­de i ogri­ju na tom og­nju ko­ji je Nje­goš za­že­gao, is­ta­kao je Mi­ćo­vić.
Or­ga­ni­za­to­ri „Da­na Nje­go­še­vih” bi­li su Knji­žev­no dru­štvo „Nje­goš” i Srp­ski na­ci­o­nal­ni sa­vjet Cr­ne Go­re.B.Bra­šnjo

Pje­sni­ci pje­sni­ku
U pje­snič­kom sa­bo­ru „Lu­ča” uče­stvo­va­li su pje­sni­ci Bla­go­je Ba­ko­vić, Bu­di­mir Du­bak, No­vi­ca Đu­rić,  Ran­ko Jo­vo­vić, Vi­šnja Ko­so­vić, Zo­ran Ko­stić, Ili­ja La­ku­šić, An­dri­ja Ra­du­lo­vić, Igor Rems i Se­li­mir Ra­du­lo­vić. Do­pri­nos ma­ni­fe­sta­ci­ji i obi­lje­ža­va­nju 170 od ob­ja­vlji­va­nja „Lu­če mi­kro­ko­zma” svo­jim uče­šćem u pro­gra­mu da­li su i cr­kve­ni hor „No­vo­mu­če­nik Stan­ko”, pro­fe­sor so­lo pje­va­nja Bo­ja­na Mar­ko­vić i pro­fe­sor gi­ta­re Slo­bo­dan Bog­da­no­vić, kao i gu­slar Bo­ško Vu­ja­čić.

Nje­goš Ma­ti­cu srp­sku osje­ćao kao svo­ju
Ne­gri­šo­rac je na­gla­sio da je pr­vi kri­tič­ki tekst o Nje­go­še­vom dje­lu iza­šao u „Lje­to­pi­su Ma­ti­ce srp­ske”. Bio je to pri­log pr­vog se­kre­ta­ra Ma­ti­ce Te­o­do­ra Pa­vlo­vi­ća ko­ji je pi­sao po­vo­dom iz­la­ska Nje­go­še­vog „Pu­sti­nja­ka Ce­tinj­skog”. Pa­vlo­vić je Lov­ćen­skog Taj­no­vid­ca, ka­zao je Ne­gri­šo­rac, već ta­da ozna­čio kao ro­man­ti­ča­ra, mar­ki­ra­ju­ći nje­go­vu po­e­zi­ju u srp­skoj knji­žev­no­sti i kul­tu­ri. U „Lje­to­pi­su” su po­tom iza­šla i dru­ga Nje­go­še­va dje­la, a on sam čla­nom Ma­ti­ce srp­ske po­sta­je po­čet­kom 1846. go­di­ne.
- „Lje­to­pis” je Nje­goš osje­ćao kao svoj ča­so­pis, a Ma­ti­cu srp­sku kao svo­ju in­sti­tu­ci­ju. Te 1846.go­di­ne ka­da ula­zi u Ma­ti­cu po­tvr­đu­je se ono što je ona od sa­mog po­čet­ka po svom opre­dje­lje­nju tre­ba­lo da bu­de - jed­na sa­bor­na usta­no­va srp­ske kul­tu­re na na­čin ona­ko ka­ko je to u Srp­skoj pra­vo­slav­noj cr­kvi či­nje­no. Da­kle, kao u jed­nom sa­bo­r­nom mje­stu svih Sr­ba, ta­ko je ot­pri­li­ke i Ma­ti­ca že­lje­la bar u sfe­ri kul­tu­re da to bu­de. To se ma­ni­fe­sto­va­lo ta­ko što su se sve srp­ske vla­dar­ske po­ro­di­ce na­šle u Ma­ti­ci, re­kao je Ne­gri­šo­rac.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"